جستجو کردن
جستجو کردن

سرویس برتر

سرویس برتر

علت صدای مایکروفر و سولاردام چیست ؟

علت صدای زیاد مایکروفر

چرا مایکروفر صدای زیادی میدهد ؟ چگونه بفهمیم علت صدای زیاد مایکروفر و مایکروویو چیست ؟ راه حل های رفع این مشکل چیست ؟ با سرویس برتر همراه باشید تا تمامی دلایل صدای زیاد و غیر طبیعی مایکروفر و نحوه تعمیر آنرا بیاموزید .

ما در این مقاله سعی کردیم از 0 تا 100 این مشکل را مورد نقد بررسی قرار دهیم ، اگر تا انتهای مطلب جواب سوال خود و راه حل را نیافتید میتوانید در قسمت نظرات سوال خود را از ما بپرسید .

سرویس برتر مرکز تخصصی تعمیرات مایکروویو و ماکروفر در تهران 

فهرست دلایل

علت صدای زیاد مایکروفر چیست ؟

صدای زیاد و غیر طبیعی در مایکروفر مختص به یک برند خاص نمیباشد ، بلکه بوجود آمدن صدا در تمامی برنده ها مانند : دوو ، سامسونگ ، کنوود ، ال جی ، فلر ، گوسونیک ، جنرال الکتریک ، فوما ، پاناسونیک ، ناسیونال ، آاگ ، بوش ، زیمنس و تمامی برندهای دیگر مختص به قسمت و قطعات خاصی میباشد .

دلایل اصلی صدای زیاد مایکروویو به ترتیب زیر عبارت اند از :

 1. خرابی موتور فن یا پروانه فن
 2. موتور گردان کف
 3. شکستگی کوبل موتور کف
 4. خرابی ترانس های ولتاژ ( ولتاژ بالا )
 5. از بین رفتن محافظ اشعه
 6. سوختن دیود
 7. خرابی لامپ اشعه یا مگنترون
 8. خرابی رله های روی برد الکترونیکی

در ادامه توضیحات بیشتر و مفصل تری از نحوه عیب یابی مایکروفر و تشخیص قطعه معیوب به شما ارائه خواهیم کرد .

خرابی موتور فن اولین دلیل صدای زیاد مایکروفر و مایکروویو

در بیش از 90% موارد دلیل صدای زیاد و غیر طبیعی مایکروفر و مایکروویو ها مربوط به موتور فن خنک کننده مگنترون میباشد ، این فن میتواند در اثر خرابی بوش ها ، شکستگی شفت ، شکستگی پروانه ، خشک شدن کلکتور یا هسته صدای عجیب و بلندی را ایجاد کند .

اگر صدای زیاد از قسمت پشت مایکروفر و هنگام کار کردن فن شنیده میشود ، موتور فن معیوب میباشد ، برای رفع این صدا میتوانید با تعمیرگاه مجاز سرویس برتر تماس بگیرید .

معیوب بودن موتور گردان کف یا شکستگی کوبل را بررسی کنید

دومین دلیل صدای زیاد مایکروفر در حین کار میتواند معیوب بودن موتور کف باشد ، در این حالت چرخ دنده های موتور کف شکسته شده اند ، در این حالت صدای زیادی شنیده میشود که شما را آزار خواهد داد .

در صورت بروز این مشکل باید موتور گردان کف تعویض شود و امکان تعمیر یا ترمیم آن وجود ندارد .

البته در برخی موارد شکستن کوبل نیز مشاهده شده است ، کوبل در زیر سینی و محل اتصال موتور به سینی میباشد ، با برداشتن سینی میتوانید به کوبل دسترسی داشته باشید .

اگر موتور کف معیوب باشد یا کوبل آن شکسته شده باشد دلیل نچرخیدن مایکروفر نیز میباشد .

ترانس های ولتاژ در صورت خرابی صدای زیادی در ماکروفر ایجاد میکند !

اگر صدای برخورد دو یا چند تیکه فلز به گوش شما میرسد ، و گاها مایکروفر غذا را گرم نمیکند احتمال خرابی ترانس های ولتاژ بسیار بالاس

ترانس های ولتاژ برق مورد نیاز برای لامپ اشعه و تولید امواج صوتی را تولید میکند ، این صدا در اثر از بین رفتن عایق بین دو سیم پیچ اولیه و ثانویه شنیده میشود و برای رفع آن باید ترانس تعویض شود .

نکته : خیلی مراقب باشید ، ترانس میتواند جان شما را بگیرید ، برای تعویض یا تعمیر آن حتما با تعمیرگاه های مجاز تماس بگیرید .

فیلتر اشعه ماکروفر

فیلتر اشعه در داخل کابین مایکروفر و معمولا در گوشه سمت راست قرار دارد ، این فیلتر در مسیر لامپ اشعه قرار دارد .

اگر مایکروفر شما جرقه میزند و همچنین صدای زیادی تولید میکند به سرعت نسبت به تعویض فیلتر اشعه اقدام نمایید .

اینکار را به تعمیرگاه های مجاز و نمایندگی های خدمات پس از فروش مایکروفر بسپارید .

خرابی دیود و ایجاد صدای جرقه

شنیده شدن صدای اتصال برق در مایکروفر و گاها دیده شدن جرقه در قسمت پشت مایکروفر از علائم و نشانه های از دست رفتن خاصیت دیوید در مایکروویو میباشد .

دیود مانند یک جاده یکطرفه میباشد و برق را تنها از یک سمت عبور میدهد ، اگر این خاصیت در دیود از بین برود علاوه برم گرم نکردن میتواند باعث ایجاد صدا و جرقه در دستگاه شود ، برای تعویض این قطعه حتما به نمایندگی های مجاز مراجعه کنید .

معیوب بودن لامپ اشعه دلیل صدای بلند مایکروفر

اگر مدت زمان گرم شدن غذا در مایکروفر شما زیاد شده است و همچنین صدای نویز در مایکروفر شنیده میشود میتوان نتیجه گرفت که لامپ اشعه معیوب و از کار افتاده است .

یکی از علائم و نشانه های سوختن لامپ اشعه تولید صدای نویز بالا در مایکروفر میباشد ، قابلیت تعمیر در لامپ اشعه وجود ندارد و در صورت هرگونه خرابی باید تعویض و قطعه جدید جایگزین آن شود .

2 پاسخ

 1. درود بر شما ماکروویو ما سوناشی هست ترانس انگار اتصال کوتاه هست و خوراک هم داغ نمیشه ولی زمانی که خازن خارج میکنم ترانس ساکت میشه لطفا راهنمایی کنید سپاس فراوان

  1. با سلام کاربر گرامی زمانی که خازن از مدار خارج میشود برق به ترانس منتقل نمیشود به همین علت اتصالی و صدا مشاهده نمیشود ، برای رفع این مورد باید ترانس تعویض شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *