سرویس برتر

سرویس برتر

علت بوی سوختگی جاروبرقی

علت بوی سوختگی جاروبرقی

علت بوی سوختگی جاروبرقی چیست ؟ چرا جاروبرقی بوی بد میدهد ؟ دلیل بوی پلاستیک سوخته جاروبرقی چیست ؟ برای رفع بوی سوختگی و بوی بد جاروبرقی چکار کنیم ؟

احساس بوی سوختن یا بوی سوختگی در جاروبرقی برای بسیاری از مردم جای سوال است ، این بو یکباره احساس میشود و رفته رفته بیشتر و در نهایت باعث از کار افتادن جاروبرقی ما میشود ، سرویس برتر در این صفحه قصد دارد دلایل بروز این مشکل و نحوه برطرف کردن آنرا برای شما تشریح کند ، با ما همراه شوید .

فهرست صفحه

علت بوی سوختگی جاروبرقی چیست ؟

در همین ابتدای مقاله ما به شما پیشنهاد میکنیم اگر در هنگام استفاده از جاروبرقی متوجه بوی سوختگی یا بوی بدی شدید سریعا جاروبرقی را از برق جدا کنید ، با این کار از آسیب  های بیشتر جاروبرقی خود جلوگیری میکنید ، هرچقدر این کار را زودتر انجام دهید هزینه تعمیرات جاروبرقی شما کمتر خواهد شد .

فرقی نمیکند برند جاروبرقی شما : سامسونگ ، ال جی ، ناسیونال ، بوش ، آآگ ، الکترولوکس ، پارس خزر ، فیلیپس ، کنوود و یا سایر برند ها باشد ، علت بوی سوختگی جاروبرقی در تمامی این برندها مشترک و یک هشدار جدی برای شما میباشد .

علت این بو به ترتیب اهمیت در زیر آورده شده است .

  1. موتور جاروبرقی سوخته است
  2. موتور بیش از حد داغ شده است و در حال ذوب کردن بدنه جاروبرقی میباشد
  3. پاکت جاروبرقی پرشده و باعث عدم گردش هوا در جاروبرقی شده است
  4. فیلترها مسدود شده اند
  5. یک جسم خارجی ( مانند دستمال کاغذی ، مقوا ، پارچه ) وارد موتور شده است

سوختن موتور اولین دلیل بوی بد جاروبرقی

تقریبا در بیش از 60% موارد سوختن موتور علت بوی بد جاروبرقی میباشد ، عدم رعایت نکات زیر باعث بوجود آمدن این مشکل میباشد .

  • استفاده از پاکت های دائمی
  • عدم تعویض پاکت در زمان مناسب
  • عدم شستشو و تعویض فیلتر های پشت پاکت و بالای موتور
  • اتمام عمر موتور

اگر قبل از استفاده از جاروبرقی دفترچه راهنمای آنرا مطالعه کرده باشید موارد بالا در آن ذکر شده است ، این مشکل طی مدت طولانی ( شاید بعد از 3 یا 4 سال ) برای جاروبرقی پیش می آید و کم کم باعث سوختن موتور جاروبرقی شما میشود .

پس اولین علت بوی سوختگی جاروبرقی موتور میباشد ، در 50% مواقع در این حالت تعمیر موتور جاروبرقی امکان پذیر است .

داغ شدن بیش از حد موتور علت بوی سوختگی جاروبرقی است

زمانی که دمای موتور جاروبرقی افزایش میابد باتوجه به نوار پلاستیکی دور موتور و همچنین بدنه پلاستیکی جاروبرقی ، میتواند باعث سوختن این دو و ایجاد بوی بد درجاروبرقی ما شود .

این بالا رفتن دما حتما با خرابی بی متال ( ترموستات ) همراه است ، بیمتال یک قطعه برروی موتور میباشد .

این قطعه به صورت سری در سر راه برق ورودی موتور جاروبرقی قرار دارد و در صورت بالا رفتن دمای موتور برق را قطع میکند ، در این حالت باید جاروبرقی در حین کار خاموش و بعد از گذشت چند دقیقه روشن شود ، در غیر این صورت باعث ایجاد بوی سوختگی در جاروبرقی میشود .

پر شدن کیسه یا پاکت باعث ایجاد بوی بد در جاروبرقی است

جاروبرقی با مکش و دهش هوای موجود در جاروبرقی گرد و غبار را از روی سطوح جمع آوری میکند ، زمانی که پاکت جاروبرقی پر میشود علاوه بر مسدود شدن مسیر هوا میتواند باعث فشار به موتور و بالا رفتن دمای آن و علت بوی سوختگی جاروبرقی شود .

از خالی بودن گنجایش پاکت جاروبرقی خود مطمئن شوید ، اگر پاکت پر شده است آنرا تعویض کنید و دستگاه را دوباره امتحان کنید ، به احتمال بیش از 90% مشکل شما برطرف شده است .

اگر پاکت یکبار مصرف ندارید میتوانید از یکی از شعب سرویس برتر پاکت جاروبرقی را بخرید .

فیلتر ها علت بوی سوختگی جاروبرقی اند

بعد از پاکت ، فیلتر را چک کنید و اگر با کثیفی و مسدود بودن آن روبرو شدید در ابتدا آن ها را بشوید .

تا خشک شدن کامل فیلتر ها صبر کنید و سپس آن هارا در جای خود قرار دهید ، اگر مشکلتان برطرف نشد میتوانید برای سرویس جاروبرقی به صفحه تماس با ما مراجعه کنید .

ورود جسم خارجی به داخل موتور باعث بوی بد جاروبرقی شده

در برخی موارد وارد شدن یک جسم خارجی به درون موتور میتواند باعث ایجاد بوی سوختگی در جاروبرقی شود .

در این حالت باید قاب جاروبرقی جدا و آن جسم از درون موتور خارج شود ، احتمال آتش گرفتن موتور نیز میباشد .

یک پاسخ

  1. سلام جارو برقی سامسونگ سفیدرنگ کینه ۲۰ دارم جدیدا وقتی به برق متصل می‌شود درهنگام کار بعد از یه دقیقه کار خاموش میشود ودیگر تا روز بعد روشن می‌شود ودوباره یه دقیقه کار می‌کند وباز خاموش می‌گردد علت چیست؟ وبه چند تعمیر کار بردم یکی می‌گوید از بورد جارو برقی است؟ ودیگری می‌گوید از بیمیتال است؟ بالاخره سر درنمیارند وبا هربار تعمیر همین کار ادامه دارد؟ خواهشا جواب دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *