سرویس برتر

آموزش پاک کردن لکه جوهر از روی لباس

این مقاله توسط سرویس برتر تهیه شده است برای آموزش پاک کردن لکه جوهر از روی لباس با ما همراه باشید .

پاک کردن لکه جوهر از روی لباس یکی از سخت ترین لکه ها می باشد . لکه جوهر تازه ، راحتتر قابل پاک شدن است . پس بهتر است قبل از خشک شدن لکه دست به کار شوید . زیرا در صورت تثبیت لکه ، امکان دارد دیگر قابل پاک شدن نباشد .

توجه کنید که قبل از پاک کردن لکه هرگز لباستان را نشویید و از مالیدن پارچه به هم خودداری کنید زیرا در صورتیکه لکه به بافت پارچه نفوذ پیدا کند پاک کردن لکه ، کار بسیار دشواری می شود .

 

لکه جوهر روی لباس
فهرست صفحه

پاک کردن انواع لکه های جوهر

جوهر بر دو پایه آب و روغن است . بهتر است در ابتدا نوع جوهر را تشخیص دهید سپس اقدام به پاک کردن آن با روش های مختلف کنید .

اصلا نگران نباشید مهم نیست جوهر شما از چه نوعی باشد ما در این مقاله به شما نشان می دهیم که چگونه لکه های جوهر از هر نوعی را پاک کنید .

لکه جوهر بر پایه آب : مانند ماژیک های قابل شست و شو که به آسانی قابل پاک شدن می باشند .

لکه جوهر دائمی : مانند ماژیک ها و هایلایتهای دائمی که سختتر پاک می شوند .

پاک کردن لکه جوهر بر پایه آب

ابتدا لباس را بر روی یک حوله خشک قرار دهید . سپس روی قسمتی که لکه جوهر است مقداری آب بریزید با یک پارچه روی لکه بکشید تا لکه جوهر به حوله منتقل شود . سپس مقداری مایع شوینده روی قسمتی که لک شده است بریزید بعد از گذشت چند دقیقه لباس را با آب داغ بشویید.

قبل از خشک شدن لباس قسمتی که لک بوده را بررسی کنید در صورتیکه لکه پاک نشده باشد این مراحل را تکرار کنید .

پاک کردن لکه جوهر دائمی با استفاده از الکل

برای پاک کردن لکه جوهر دائمی بهترین روش استفاده از الکل است قبل از استفاده از این روش ابتدا باید قسمتی از لباس را تست کنید تا مطمئن شوید الکل به لباستان آسیبی نمی رساند . برای این کار قسمتی از درز لباس را به الکل آغشته میکنیم بعد از چند دقیقه اگر پارچه آسیب ندید مراحل زیر را انجام می دهیم .

ابتدا لباس را روی حوله خشک قرار دهید با پارچه تمیزی که آغشته به الکل است روی قسمتی که لک شده ضربه بزنید تا جوهر به حوله انتقال پیدا کند . در صورتیکه حوله خیس شد لباس را به قسمت خشک حوله منتقل کنید تا مجددا جوهر جذب لباس نشود . این کار را آنقدر ادامه دهید تا لکه از بین برود سپس محلی که لک شده بود را شست و شو دهید .

اگر جوهر از بین رفت لباس را با آب داغ شست و شو دهید اگر خیر لباس را با مایع سفید کننده شست و شو دهید . گاهی اوقات نیاز است لباس را چند ساعت در آب بخیسانید . فقط توجه کنید قبل از خشک شدن لباس لکه را پاک کنید .

 

پاک کردن لکه جوهر با استفاده از محلول الکل و آمونیاک

استفاده از الکل در پارچه هایی با الیاف طبیعی امکان دارد باعث پخش شدن جوهر در بافت پارچه شود .

برای پاک کردن لکه جوهر روی پارچه هایی با الیاف طبیعی مثل نخی ، ابریشمی و پشمی ، می توانید از محلول الکل و آمونیاک به نسبت 2 به 1 استفاده کنید .

قسمتی از پارچه که لک شده است را داخل این محلول قرار دهید بعد از چند دقیقه چک کنید اگر لکه پاک نشد اجازه دهید زمان بیشتری در محلول بماند . در صورت پاک شدن لکه اقدام به شست و شوی لباس کنید .

پاک کردن لکه جوهر با استفاده از شیر و دوغ

برای پاک کردن لکه جوهر توسط شیر میتوانید از شیر سرد ، ولرم یا فاسد استفاده کنید .

برای استفاده از شیر سرد باید لکه تازه باشد . یک دستمال کاغذی را روی لکه قرار دهید تا جوهر به دستمال منتقل شود . سپس به مدت نیم ساعت قسمتی که لکه شده است را در ظرف شیر بخیسانید .

برای استفاده از شیر ولرم کافی است قسمتی از پارچه که لک شده است را به مدت 6 تا 24 ساعت در شیر ولرم بخیسانید بعد از پاک شدن لکه لباس را بشویید .

برای استفاده از شیر فاسد تکه های پنیری را جدا کرده و روی لکه قرار دهید . زمانیکه جوهر به پنیرکها منتقل شد لباس را با آب سرد و صابون بشویید .

 اگر لکه پاک نشد از روشهای دیگر استفاده کنید .

برای استفاده از دوغ هم به همین روش قسمت لک شده را در مقداری دوغ بخیسانید . زمانیکه لکه پاک شد لباس را بشویید .

پاک کردن لکه جوهر با استفاده از نمک

پاک کردن لکه با نمک زمانی استفاده می شود که هنور لکه مرطوب است و خشک نشده است . برای این کار مقداری نمک روی لکه بریزید و توسط حوله کاغذی نمک را روی لکه بکشید تا جوهر جذب نمک شود و بعد نمکهای رنگی را از روی لباس بردارید .

در صورتی که لکه پاک نشد چند بار این کار را تکرار کنید تا لکه بطور کامل پاک شود . زمانیکه لکه پاک شد لباس را بشویید .

پاک کردن لکه جوهر با استفاده از گلیسیرین

برای پاک کردن لکه با استفاده از گلیسیرین کافی است مقداری گلیسیرین را گرم کنید روی لکه بریزید و چند دقیقه صبر کنید و لکه را چک کنید .

زمانیکه لکه پاک شد لباس را به خوبی شست و شو دهید .

پاک کردن لکه جوهر با استفاده از جوش شیرین

جوش شیرین و آب را به نسبت دو به یک با هم مخلوط کنید تا حالتی خمیری پیدا کند . سپس توسط دستمال کاغذی خمیر را روی لکه انتقال دهید بعد از 5 دقیقه لکه را چک کنید اگر لکه پاک شد لباس را به خوبی شست و شو دهید .

پاک کردن لکه جوهر با استفاده از لاک پاک کن

اگر جوهر بر پایه آب نباشد پاک کردن لکه کمی سختتر می شود برای این کار می توانید از لاک پاک کن استفاده کنید .

این روش مانند پاک کردن لکه با الکل است . یک تکه پارچه تمیز را آغشته به لاک پاک کن کنید و روی لکه ضربه بزنید و زمانیکه تکه پارچه ، جوهر را به خود جذب کرد با تکه دیگری که تمیز است مراحل را تکرار کنید تا لکه پاک شود . بعد از پاک شدن لکه با آب سرد پارچه را بشویید .

پاک کردن لکه جوهر با استفاده از سرکه سفید

برای لکه هایی که کمی قدیمی شدن میتوانید از سرکه سفید استفاده کنید . یک قاشق غذا خوری سرکه سفید ، یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی و دو فنجان آب گرم را مخلوط کنید . یکه تکه پارچه تمیز را به محلول آغشته کنید و روی لکه ضربه بزنید . این کار را انقدر ادامه دهید تا لکه پاک شود .

زمانی که لکه پاک شد با آب سرد لباس را بشویید .

پاک کردن لکه جوهر با استفاده از تافت

ابتدا حوله خشک را زیر لکه قرار دهید روی لکه را اسپری کنید و یک پارچه تمیز هم روی لکه قرار دهید تا جوهر جذب پارچه شود .

توجه کنید که استفاده از این گزینه را به عنوان آخرین روش برای پاک کردن لکه جوهر در نظر بگیرید . زیرا چسبندگی تافت امکان دارد به بافت پارچه آسیب برساند .

پاک کردن لکه جوهر با استفاده از کره

از کره برای پاک کردن جوهر روی سطوح استفاده می شود . مقداری کره را روی سطحی که لکه شده است بمالید بعد از چند روز محلی که لکه شده است را با آب و مایع ظرفشویی بشویید .

به هیچ عنوان از کره برای پاک کردن لکه روی لباس استفاده نکنید زیرا کره لکه دیگری علاوه بر لکه جوهر به لباس شما اضافه می کند .

پاک کردن لکه جوهر با استفاده از مایع سفید کننده

پاک کردن لکه جوهر با استفاده از مایع سفید کننده یکی ازساده ترین روش ها برای لباس های سفید می باشد .

برای این کار مقداری مایع سفید کننده را در ظرف آب حل کنید و قسمتی که لک شده است را در این محلول برای چند ساعت قرار دهید .

توجه کنید که به هیچ عنوان مایع سفید کننده را بطور مستقیم روی لباس نریزید .

بعد از اینکه لکه پاک شد لباس را با آب سرد بشویید .

پاک کردن لکه جوهر با استفاده از نشاسته ذرت و شیر

نشاسته ذرت و شیر را با هم مخلوط کنید تا حالت خمیری پیدا کند . خمیر را روی لکه جوهر قرار دهید بعد از گذشت چند ساعت خمیر ، روی لکه خشک می شود . سپس خمیر خشک شده را بشویید و در صورتی که لکه پاک شد آن را خشک کنید .

پاک کردن لکه جوهر با استفاده از لیمو و سرکه

برای پاک کردن لکه جوهر یا استفاده از لیمو و سرکه کافی است مقداری آبلیمو طبیعی و سرکه را با هم مخلوط کنید .

یک پارچه تمیز را به محلول آغشته کنید و روی لکه ضربه بزنید . این کار را آنقدر تکرار کنید تا لکه پاک شود. در صورتیکه لکه پاک شد اقدام به شست و شو و خشک کرد لباس کنید .

پاک کردن لکه جوهر با استفاده از فوم اصلاح

برای پاک کردن لکه جوهر با استفاده از فوم اصلاح ، مقداری فوم اصلاح را روی لکه اسپره کنید نیم ساعت صبر کنید .

بعد از گذشت نیم ساعت با آب سرد این قسمت را بشویید تا لکه پاک شود .

پاک کردن لکه جوهر با استفاده از سرکه و آرد سفید

برای پاک کردن لکه جوهر با استفاده از سرکه و آرد سفید کافی است سرکه و آرد سفید را به نسبت 2 به 3 مخلوط کنید تا حالت خمیری پیدا کند . خمیر را روی لکه قرار دهید و آنقدر صبر کنید تا لکه پاک شود . بعد از اینکه لکه به خمیر منتقل شد و بطور کامل لکه پاک شد لباس را بشویید .

توجه کنید که بعد از پاک شدن لکه جوهر با هر یک از روشها ، برای شست و شو می توانید لباس خود را در ماشین لباسشویی قرار دهید و از گزینه Hand Wash استفاده کنید تا لباستان آسیب نبیند . در صورتیکه برنامه های ماشین لباسشویی شما کار نمی کند برای تعمیر ماشین لباسشویی خود با ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *