سرویس برتر

سرویس برتر

تعویض بلبرینگ جاروبرقی

تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی

 بلبرینگ موتور جاروبرقی یکی از خدمات مهم در تعمیر جاروبرقی میباشد ، اگر این قطعه معیوب باشد در ابتدا با صدای زیاد نمایان و بعد از مدتی باعث از کار افتادن موتور جاروبرقی میشود ، برای آموزش تعویض بلبرینگ جاروبرقی با ما تا انتهای مقاله همراه باشید .

لوازم و اطلاعات لازم برای  آموزش تعویض بلبرینگ موتور جاروبرقی  :

 1. سایز و اندازه بلبرینگ
 2. استفاده از فولی کش برای در آوردن بلبرینگ
 3. استفاده از دستگاه پرس برای جایگزینی بلبرینگ
 4. گریس
 5. سنباده نرم
فهرست صفحه

آموزش تعویض بلبرینگ موتور جاروبرقی

چه زمانی بلبرینگ باید تعویض شود ؟

اگر با یکی از موارد زیر مواجه هستید احتمالا بلبرینگ دستگاه شما معیوب میباشد و نیاز به تعویض آن دارید .

 1.  صدای زوزه در هنگام کار کرد موتور
 2. صدای خش خش
 3. لرزش جاروبرقی

درصورت مواجه برای تعمیر جاروبرقی میتوانید با یکی از شعب ما تماس بگیرید .

جدا کردن بلبرینگ از موتور جاروبرقی

برای تعویض بلبرینگ موتور جاروبرقی ابتدا باید آنرا از جای خود خارج کنیم ، برای این کار به فولی کش نیاز داریم .

اگر بلبرینگ ها در جای خود بسیار محکم چسبیده اند میتوانید چند قطره روغن ترمز برروی آن بریزید ، برای 40 تا 50 دقیقه صبرکنید ، الان به راحتی با استفاده از فولی کش میتوان بلبرینگ را از جای خود خارج کرد .

جایگزینی بلبرینگ جدید

برای جایگزینی بلبرینگ جدید حتما از دستگاه پرس استفاده کنید ، اگر اینکار توسط چکش و وارد کردن ضربه ه به بلبرینگ انجام شود احتمال خرابی و آسیب رسیدن به بلبرینگ و بروز مجدد مشکل بسیار زیاد میباشد .

قبل از تعویض و جایگزینی بلبرینگ موتور جاروبرقی جدید با مقداری گیریس شفت کلکتور را چرب کنید ، اینکار علاوه بر راحتی در جاگذاری بلبرینگ باعث چرخش راحت تر بلبرینگ و افزایش طول عمر آن میشود .

نکات مهم برای تعویض بلبرینگ موتور جاروبرقی ( حتما رعایت شود )

 • حتما کلکتور و ذغال های موتور را با سنباده نرم تمیز کنید و در صورت نیاز ذغال ها را تعویض کنید ، معمولا زمانی که بلبرینگ ها آسی میبند به عت چرخش موتور خارج از محور اصلی این قطعات نیز معیوب میشوند .
 • از سلامت پروانه موتور مطمئن شوید ، امکان دارد این قسمت نیز آسیب دیده باشد و از حالت بالانس خود خارج شده باشد ، در صورت عدم رفع این مورد بلبرینگ های جدید به زودی معیوب میشوند .
 • لاستیک دور موتور را عوض کنید ، با این کار قدرت مکش جاروبرقی شما بیشتر میشود و باعث عدم خروج هوا و هوا دزدی موتور میشود .

۳ پاسخ

 1. سلام. ممنون از راهنمایی‌ مفیدتان. یکی دو نکته را خدمت‌تان عرض می‌کنم:
  ۱- کشیدن و در آوردن بلبرینگ با «پولی‌کش» (همان که شما فولی کش نوشته‌اید) درست نیست. برای درآوردن بلبرینگ باید از بلبرینگ‌کش استفاده کرد که ساختمان آن کمی با پولی‌کش فرق دارد و بلبرینگ را از رینگ داخلی می‌گیرد.
  ۲- مشخص نیست بر چه اساسی توصیه کرده‌اید که شفت بلبرینگ چرب شود. بر اساس توصیه‌ی صحیح‌تان در مورد پرس کردن بلبرینگ، هیچ نیازی به چرب کردن شفت نیست چون انطباق شفت به رینگ داخلی بلبرینگ پرسی است و بنابراین نقشی در روان چرخیدن بلبرینگ ندارد. به‌عکس باعث جمع شدن گردوغبار، ایجاد اضافات سفت (مخلوط روغن و گردوخاک) و مزاحمت برای دوران بلبرینگ می‌شود. البته مضرات دیگری هم دارد که از ذکر آن می‌گذرم.

  1. استاد شما خیلی حرفه ای هستی ولی توجه داشته باش که قصد کلی این پروسه تعویض بلبرینگ معیوب هست پس نیازی به سالم خارج کردن بلبرینگ معیوب نداریم که حتما با بلبرینگ کش خارج کنیم،در این فعالیت استفاده از پولی کش یا بلبرینگ کش فرقی ندارد چون بلبرینگ معیوب هست. و جهت جا زدن هم با وجود استفاده از پرس باید شفت را چرب کنیم که از فشار مازاد هم به شفت و هم به بلبرینگ ضمن پروسه پرس کردن جلوگیری بشه و بلبرینگ جدید خیلی نرم و روان با پرس در موقعیت خودش قرار بگیره و پس از اتمام کار روغن یا گریس اضافه پاک خواهد شد. البته جسارت منو ببخشید استاد غلط گیر!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *