جستجو کردن
جستجو کردن

سرویس برتر

علت کار نکردن موتور یخچال | بررسی 8 دلیل اصلی کار نکردن موتور یخچال

کار نکردن موتور یخچال فریزر و ساید بای ساید یکی از مشکلات و خرابی های رایج یخچال فریزر و ساید بای ساید است که به محض اتفاق افتادن باعث توقف سرمایش یخچال و فریزر می شود، ما در این مقاله به بررسی علت کار نکردن موتور یخچال و دلایل بروز این مشکل پرداخته ایم.

چرا موتور یخچال کار نمیکنه! با ما همراه باشید تا پاسخ این سوال را بگیرید،چنانچه سوالی دارید در قسمت دیدگاه ها (انتهای صفجه) با ما در میان بگذارید، کارشناسان سرویس برتر در کمترین زمان پاسخ سوالات شما را خواهند داد. 

همپنین شما می توانید برای ثبت درخواست تعمیر یخچال و برطرف شدن کار نکردن موتور یخچال خود با شماره 67549-021 تماس بگیرید. 

علت کار نکردن موتور یخچال
فهرست صفحه

علت کار نکردن موتور (کمپرسور) یخچال و ساید بای ساید

دلایل مختلفی باعث کار نکردن یا روشن نشدن موتور یخچال و ساید بای ساید وجود دارد، قطعاتی و مواردی که با کارنکردن موتور یخچال و ساید بای ساید ارتباط مستقیم دارند:

 1.  قطع بودن سیم کشی. 
 2.  خرابی رله اورلود علت کار نکردن موتور یخچال است. 
 3.  خرابی ترموستات علت کار نکردن موتور یخچال قدیمی است. 
 4. خرابی تایمر در مدل های نوفراست یخچال قدیمی.
 5.  عدم ارسال فرمان موتور توسط برد الکترونیکی در یخچال و ساید بای ساید. 
 6. قطع سیم پیچ موتور.
 7. سوختن کمپرسور.
 8. کمبود ولتاژ برق.

در ادامه این مقاله، این 7 مورد را بیشتر مورد بررسی قرار خواهیم داد، با ما همراه باشید تا بصورت گام به گام بتوانید دلیل کار نکردن موتور یخچال خود را بیابید. 

قطع بودن سیم کشی علت کار نکردن کمپرسور یخچال

در زمان کار نکردن کمپرسور یخچال اولین قسمتی که باید مورد بررسی قرار بگیرد سیم کشی و کابل ارتباطی بیرونی یخچال فریزر است، برای اطمینان از رسیدن برق به یخچال و کمپرسور یخچال طبق مراحل زیر عمل کنید:

 • دوشاخه برق را از جای خود خارج کنید.
 • پیچ های قاب موتور را باز کنید. 
 • با یک مولتی متر از سالم متصل بودن ارتباط سیم کشی تا موتور مطمئن شوید. 

در بیش از 60% موارد قطع بودن ارتباط بین کابل برق ورودی و موتور دلیل کار نکردن موتور (کمپرسور یخچال) است. 

قطعی در سیم کشی یخچال علت کار نکردن موتور است

خرابی رله استارت باعث روشن نشدن موتور یخچال می شود

رله استارت وظیفه انتقال جریان الکتریک به موتور (کمپرسور) را بر عهده دارد، خرابی این قطعه معمولا به یکی از شاکال زیر در یخچال و ساید بای ساید نمایان می شود: 

صدای زیاد یخچال (برخورد دو تکه فلز بطور متوالی به یکدیگر) 

قطع شدن پلاتین های رله

برای تست رله باید برق مستقیم را به رله وصل و خرجی را توسط مولتی متر اندازه گیری کرد، خروجی رله+ اورلود باید جریانت 220 ولت یا 110 ولت باشد، اطلاعات ولتاژ برروی موتور یخچال نوشته شده است. 

تست رله یخچال باید توسط تعمیرکار یخچال انجام شود، پیشنهاد می شود از یک تعمیرکار متخصص و مجرب کمک بگیرید. 

خرابی ترموستات علت کار نکردن موتور یخچال قدیمی است

در یخچال فریزر های قدیمی ترموستات وظیفه کنترل دمای یخچال فریزر و ارسال فرمان برای کار کر موتور یخچال را بر عهده دارد، یکی از نشانه های خرابی ترموستات عدم ارسال فرمان برای کمپرسور یخچال است. 

برای تست کمپرسور یخچال باید توسط مولتی متر قطع و وصل شدن پایه های خروجی ترموستات در دما های مختلف اندازه گیری شود. 

برای رفع این مشکل و تعمیر یخچال باید ترموستات معیوب با یک ترموستات سالم با مشخصات یکسان تعویض شود. 

خرابی تایمر یخچال و ساید بای ساید قدیمی

در مدل های نوفراست یخچال فریزر های قدیمی علاوه بر ترموستات، یک تایمر وظیفه کنترل قسمت های دیفراست و موتور یخچال بر عهده دارد، در بسیاری از مواقع خرابی این تایمر باعث کار نکردن کمپرسور یا موتور یخچال می شود. 

خرابی تایمر معمولا به یکی از دلایل زیر بوجود می آید: 

 • شکستن چرخ دنده های تایمر 
 • قطع شدن موتور تایمر 
 • اتصال کوتاه بین پلاتین های تایمر 

برای عیب یابی یخچال و تست تایمر حتما از یک تعمیرکار متخصص و مجرب کمک بگیرید. 

اختلال در عملکرد برد الکترونیکی دلیل کار نکردن موتور یخچال است

در نسل جدید یخچال فریزر ها برای کنترل قطعات از برد هوشمند الکترونیکی بجای قطعات مکانیکی استفاده می شود.

خرابی در برد های الکترونیکی بسییار شایع است و یک نمونه از خرابی های آن باعث کار نکردن موتور یخچال می شود.

برد توسط مهندسین الکترونیک تعمیر می شود و تعمیرکار تنها وظیفه چک کردن سایر قطعات و اطمینان از سالنم بودن آن ها را دارد.

در صورتی که تعمیرکار تشخیص دهد مشکل از برد است، برد را به کارگاه سرویس برتر منتقل می کند و مهندسین الکترونیک وارد عمل می شوند.

یکی دیگر از موارد شایع در برد های الکترونیکی روشن نشدن یخچال است.

سوختن موتور یخچال دلیل روشن نشدن کمپرسور یخچال

سوختن موتور، قطع ارتباط سیم پیچ موتور ، اتصال به بدنه ، افزایش شدت جریان مصرفی موتور ، بالا رفتن دمای موتور نیز علت کار نکردن موتور یا کمپرسور یخچال است.

مشکلات بالا قابل تعمیر نیستند و در صورت بروز حتما نیاز به تعویض موتور است.

برای مشاهده لیست قیمت موتور یخچال برروی کلمه کلیک کنید

کمبود ولتاژ برق

نوسانات برق و تغییرات ولتاژ و آمپر یکی از عوامل اصلی کار نکردن موتور یخچال است، ممکن است ولتاژ برق ساختمان کم باشد و موتور شروع بکار نکند. 

ولتاژ برق را توسط مولتی متر اندازه گیری کنید و مطمئن شوید ولتاژ 220 برای کار کرد یخچال وجود دارد. 

سخن پایانی

در صورت توقف عملکرد یخچال فریزر و ساید بای ساید پیسنهاد می شود از خدمات پس از فروش یخچال فریزر با توجه به برند دستگاه خود استفاده نمایید. 

موتور یخچال به عنوان یکی از قطعات اصلی یخچال در صورت خرابی باعث توقف سرما سازی یخچال می شود، شما می توانید برای رفع مشکل کار نکردن موتور یخچال با یکی از شعب تعمیرگاه سرویس برتر در تهران تماس بگیرید.

35 پاسخ

 1. سلام یخچال فریز ساید بکو دارم ۴ درب یه هفتس که ابتدا یخچال دماش رو از دست بعد فریزر الان هم موتور کار نمیکنه فقط فن و چراغ ها و مانیتورش روشن میشه عیب از کجا هست؟م

  1. درود یخچال فریزر تارا قدیمی دارم بالا یخچال پایین فریزر خاموش شده ترموستات وسیله را دست کاری کردیم یک شب روشن شد ولی باز فرداش خاموش شده علت چیست؟؟

   1. سلام کاربر گرامی این مشکل نیاز به بازدید و کارشناسی دارد؛ اما احتمال می رود ترموستات یا سیم کشی داخلی معیوب باشد.

 2. سلام بخچال فریزر سوپر جنرال قدیمی دارم از دیشب صدای تق رله موقع روشن شدن موتور شنیده میشه و کمپرسور هم به ظاهر روشن میشه ولی بعد چند ثانیه قطع میکنه و توانایی ادامه کار نداره انگار ، این ماجرا هر چند دقیقه یک بار تکرار میشه ولی کمپرسور نهایتا چند ثانیه بیشتر فعال نیست .
  فریزرش که طبقه بالاتر هست کاملا گرم شده ولی یخچال هنوز مقداری خنک کنندگی داره ولی کمتر از سابق شده .
  علت چی میتونه باشه .

  1. با سلام کاربر گرامی در رابطه با این مشکل توضیحات کامل ارائه شده ، احتمالا سیم پیچ استارت موتور یخچال شما سوخته یا ضعیف شده است ، یکبار دیگر مقاله را با دقت مطالعه کنید و چنانچه سوالی داشتید مجددا مطرح نمایید .

  2. سلام رله کمپرسور رو تعویض کنید اگه این روند ادامه داشت احتمالا کمپرسور دچار مشکل شده

  1. سلام یخچال قدیمی ایران پویا داریم که موقع پاک کردن سیم کنترل دما از جایی کنده شده است والان یخچال کار نمی کند علت چیست

   1. با سلام کاربر گرامی ، سنسور باید در جای خود قرار بگیرد تا دما اندازه گیری و دستورات جهت تامین سرمایش صادر شود ، در صورتی که خودتان قادر به انجام این کار نیستید با یکی از شعب ما تماس بگیرید .

 3. سلام.من یخچال نیمه فریزرالکترواستیل دارم.برقشوکشیدم. الان کار میکنه ظاهرا.ولی سرما تولید نمی کنه.لطفا راهنمایی کنیدممنون

  1. سلام یخچال ایران شرق دارم علامت آب کردن برفک می یاد روی صفحه یخچال اجازه نمی‌دهد موتور یخچال کارکند

   1. با سلام کاربر گرامی ، در روال کار کرد یخچال فریزر ظاهر شدن این علامت نشان دهنده کار کرد سیستم دیفراست است ، اگر تایم این عملیات بیش از حد معمول است باید سیستم دیفراست را مرود بررسی قرار دهید و چنانچه تایم آن بین 20 الی 40 دقیقه است طبیعی است و دستگاه مشکلی ندارد .

    1. سلام ساید سامسونگ دارم درب یخچال رو که باز میکنم از کار می افته و خاموش میشه با بستن درب یخچال دوباره شروع به کار میکنه چرا،؟

     1. با سلام کاربر گرامی، اون صدایی که با باز کردن درب یخچال از کار می افتد صدای فن یخچال است نه موتور بازم چنانچه سوالی دارید از همین قسمت از ما بپرسید.

  2. سلام یخچال صدای موتور اصلی یه صدایی میده انگار صدای موتوره انگار یخچال زور میزنه مال چی هست یه دفه ایطور شد

   1. با سلام کاربر گرامی این مشکل میتواند از : خرابی رله ، خرابی یم پیچ استارت موتور یا نقص در برد الکترونیکی بوجود آمده باشد .

 4. سلام و‌درود
  یخچال فریزر ساید بای ساید سامسونگ دارم پس از برق رفتگی کمپرسور در سرویس نیومد
  پس از مدتی دوشاخه را زدم کمپرسور در سرویس امد و هر دو ستینگ تامین شد ولی انلود که شد مجدد کمپرسور در سرویس نیومد و هر دو درجه چشمک زن شد لطفا مشکل را بفرمایید

 5. یا سلام و خسته نباشید من برد یخچال فریزر ساید بای سایدمون مشکل پیدا کرد تعمیر شد الان که وصل کردن فریزر سرد می‌کنه ولی یخ نمیبنده یعنی چیزی را فریز نمیکنه
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. با سلام کاربر گرامی مشکل میتونه از قطعات مختلفی مانند موتور ، گاز ، فن ، المنت و … باشد ، برای بررسی بیشتر با تعمیرگاه مجاز تماس بگیرید .

   1. سلام یخچال فریزر BEKOدارم، مدتی است که چراغ داخل یخچال روشن است ولی موتور یخچال کار نمیکنه، بعد از چند روز مجددا روشن میشه خوب کار میکنه، بعد چند روز دوباره مشکل اول را پیدا میکنه،لطفا راهنمایی بفرمائید

    1. با سلام کاربر گرامی : رله های موتور ، سیم کشی ، برد الکترونیکی یا تایمر را چک کنید ، دررابطه با هرکدام از موارد در مقاله توضیحات تکمیلی ارائه شده

   2. سلام من ۵ماه نمیشه که یخچال ایران شرق خریدیم الان ۳روزع انگار زور بزنه باصدای تق تق بلندتاشروع بع کارکنه خیلی نگرانم قبلا صدا میداد نه انقد بلندالان بعد هر۵یا۶ساعت این حرکت انجام میشه

 6. سلام خسته نباشید
  من برد ساید فریجدر را دادم پروگرام کردن آوردم بستم الان کمپرسور وفن کندانسور کار نمیکنه ولی بقیه قطعات کارمیکنه

 7. با درود و شاد باش
  یخچال فریزر اسنوا مدل ۲۴۰ دارم، به یکباره کمپرسور از کار افتاده و روشن نمیشه. علت چیست؟

 8. سلام یخچال من ایستاده است برای مغازه از ظهر فن کار میکنه ولی موتور ۵سانیه کار میکنه و قطع میشه و خنک نمیکنه علت چیه به نظر شما

  1. با سلام کاربر گرامی ، این منشکل میتواند از موتور یخچال یا رله های راه انداز موتور باشد .

 9. سلام یخچال ما از دیشب موتورش کار نمیکنه در باز میکنم لامپش روشن میشه ولی بالا گرم گرم مشکلش چیه؟

 10. باسلام وخسته نباشیدفراوان،یخچال فریزرهیمالیامدلcom530دارم،چندروزی هست نمایشگرال ای دی نشانگراچارراظاهرمیکنه ویخچال ارورc1 رامیده،فن یخچال شروع به کارمیکنه اماموتور ثابته ولی به محض اینکه در کابین یخچال رابازمیکنم موتوریخچال شروع به کارمیکنه،دماکابین وفریزرخوبه امایخچال به مدت شش ساعت مداوم کارمیکنه تااینکه نمایشگرقطره روشن میشه و بعدیک ربع بازفن یخچال شروع به کارمیکنه ولی موتورثابته تااینکه دریخچالوبازکنم تاشروع بکارکنه،تواینترنت سرج کرده زده بودخرابی کمپرسورولی یخچال ازلحاظ سرمایش هیچ مشکلی نداره وبابازکردن درب کابین موتورکارمیکنه خواستم کمک کنیدتامشکلم حل بشه باتشکرفراوان ازسایت خوب شما.

   1. سلام خسته نباشید یخچال امرسان روشن است و چراغ یخچال هم روشن است اما موتور صدا نمیده مشکل چیه

   2. ببخشید خواهرم دستش به صفحه لمس یخچال خورده حالا اصلن صداش قطع شده کارم نمیکنه حالا چیکار کنم

   3. سلام موتور یخچال بستم روی پمپ باد الان کارنمیکنه رله اورلود زودداغ میشه رله هاشم عوض کردم برق مستقیم هم زدم ولی روشن نمیشه تست اهم هم که میگیرم درسته تعجبم چطوره

  1. با سلام
   یخچال فریز هانیزان دارم و از دیروز کمپرسور یخچال کار نمیکنه لامپ داخل یخچل با باز کردن درب روشن میشه ولی اصلا سرد نمیکنه لطفا راهنمایی کنید تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *