جستجو کردن
جستجو کردن

سرویس برتر

سرویس برتر

دیفراست یا یخ زدایی یخچال چیست ؟

سیستم دیفراست یخ زدایی یخچال فریزر

دیفراست یا یخ زدایی در یخچال چگونه عمل میکند ؟ سرویس برتر قصد دارد در این مقاله به تشریح و توضیح قطعات و نحوه عملکرد سیستم دیفراست یا یخ زدایی یخچال فریزرو ساید بای ساید بپردازد .

معنی کلمه دیفراست defrost به فارسی یخ زدایی میباشد ، اگر در خاطرتان باشد در گذشته برای از بین بردن برفک و یخ های جمع شده در یخچال فریزر مجبور بودیم ، برفک ها را بصورت دستی از بین ببریم ، در واقع ما خودمان دیفراست یا یخ زدایی را انجام میدادیم .

فهرست صفحه

اجزا و قطعات دیفراست یخچال فریزر

وجود برفک و یخ زدگی در گذشته یک مشکل بزرگ بوده است ، از همین روی کارخانجات تولیدی یخچال فریزر به فکر از بین بردن این مشکل و رفع آن بوده اند .

مدتی طول نکشید که با اضافه کردن قطعاتی به یخچال فریزر این مشکل را برطرف و اسم این سیستم را دیفراست یخچال گذاشتند .

قطعات تشکیل دهنده سیستم یخ زدایی عبارت اند از :

 1. ترمودیسک
 2. ترموفیوز
 3. سنسور دیفراست
 4. تایمر دیفراست
 5. المنت جداری و درین
 6. برد الکترونیکی

پیشرفت و تکمیل این سیستم رفته رفته کامل تر و در حال حاضر بطور بسیار هوشمندی عمل میکند .

در ابتدا بصورت مکانیکی از یک تایمر استفاده میشد ، این تایمر توسط کارخانه های تولید یخچال فریزر با اندازه گیری مدت زمان تولید برفک و زمان مورد نیاز برای برطرف شدن آن تهیه و برروی دستگاه قرار گرفت ، بعدا این سیستم کامل تر و بصورت الکترونیکی و هوشمند در یخچال فریزر و ساید بای ساید ها تعبیه شد .

خرابی های سیستم یخ زدایی و دیفراست یخچال

برای متوجه شدن خرابی سیستم دیفراست یا یخ زدایی یخچال فریزر ، علائمی در دستگاه پدیدار میشود که میتوان به سادگی و بدونه داشتن ابزار خاصی آنرا تشخیص داد .

 1.  جمع شدن یخ ، برفک در یخچال یا فریزر
 2. کم شدن تدریجی دمای یخچال فریزر
 3. بالا رفتن دمای یخچال یا فریزر یا هردو
 4. احساس صدای زیاد در یخچال
 5. کار نکردن فن یخچال یا فریزر

تعمیر یخچال در صورت مواجه با این موارد الزامی است ، جالب است بدانید مشکلات مربوط به دیفراست یخچال بصورت تدریجی ظاهر میشود و یکباره باعث از کار افتادن دستگاه شما نخواهند شد .

عملکرد قطعات دیفراست و نحوه تست آن defrost

اگر تنها یکی از قطعات یخ زدایی یخچال یا ساید بای ساید ما کار نکند ، کل سیستم از کار خواهد افتاد پس تمامی قطعات به یک اندازه مهم و تاثیر گذار میباشند .

 1. المنت : این قطعه با برق 220 ولت شروع به گرم شدن و ذوب کردن برفک و یخ میکند ، برای تست آن باید المنت را بصورت جداگانه به برق شهری متصل کرد و بین 2 الی 5 دقیقه آمپر و قدرت گرمایش آن تست شود .
 2. ترموفیوز : این قطعه یک سنسور حساس به حرارت میباشد که در صورت بالا رفتن دمای معینی ( با توجه به مشخصات دستگاه ) قطع میشود ، این قطعه را بصورت جداگانه با اهم متر تست میکنند .
 3. سنسور دیفراست : زمانی که برفک و یخ در یخچال فریزر جمع میشود این سنسور دستور متوقف شدن موتور و شروع یخ زدایی را صادر میکند ، برای تست این قطعه باید مقاومت آن در دما های مختلف اندازه گیری شود .
 4. تایمر : این قطعه در مدل های قدیمی مانند یک ساعت عمل میکند مثلا بعد از گذشت 6 ساعت برق موتور را قطع و بمدت 20 دقیقه برق المنت را وصل میکند .

این اطلاعات صرفا جهت اطلاع و آشنایی با نحوه عملکرد دیفراست توسط کارشناسان سرویس برتر تهیه شده است ، توجه داشته باشید برای برطرف کردن این مشکلات نیاز به تخصص و تبحر میباشد .

مدت زمان دیفراست در یخچال فریزر defrost

مدت زمان دیفراست در یخچال فریزر ها بسته به طراحی و نباز به کار کرد یخ زدایی خودکار متفاوت میباشد ، اما این زمان دارای رنج مشخصی میباشد .

در یخچال فریزر های تایمری تایم دیفراست یخچال بین 20 الی 40 دقیقه متغییر میباشد ، بعنوان مثال در یخچال فریزر الکترواستیل این تایم 20 دقیقه و در یخچال فریزر ویرپول 40 دقیقه میباشد .

البته زمان دیفراست یخچال در مدل های جدید بسته به میزان برفک و یخ زدگی متفاوت میباشد ، به عنوان مثال در یک تایم دیفراست ممکن است با 15 دقیقه کار کرد برفک و یخ زدگی از بین برود و در یک تایم دیفراست دیگر این مدت به 30 الی 60 دقیقه تغییر پیدا کند .

تعمیرات سیستم دیفراست توسط تعمیرکاران سرویس برتر

الان اهمیت سیستم دیفراست را میدانیم ، همانطور که در قسمت بالا توضیح داده شد کافیست یکی از قطعات سیستم یخ زدایی خودکار از کار بیافتد تا بطور کل یخ زدایی متوقف شود .

چنانچه با مشکل خرابی دیفراست یخچال فریزر مواجه هستید میتوانید برای تعمیر یخچال با یکی از شعب ما تماس بگیرید .

fبا ارسال نظرات ، انتقادات ، پیشنهادات ما را در بهبود کیفیت خدمات دهی کمک کنید ، شما میتوانید در این قسمت سوالات خود را در مورد دیفراست یخچال از کارشناسان ما بپرسید ، شاید سوال شما سوال افراد زیادی باشد .

2 پاسخ

 1. سلام ،یخچال فریزر اسنوا A810 ,باعرض 90،موتور وبرد عوض کردم الان صفحه یخچال قرمز شده وارور F1میده ،منم از برق کشیدم بعد از ۵دقیقه دوباره به برق زدم هنوز که داره کار میکنه ودرجه 15منفی رونشون میده علت چی هستش؟

  1. با سلام کاربر گرامی احتمالا سیستم دیفراست یخچال شما کار نمیکند ، قطعات دیفراست را چک کنید چنانچه تمامی قطعات سالم بود برد یخچال را تعویض کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *