جستجو کردن
جستجو کردن

سرویس برتر

آموزش نحوه استفاده از ماشین ظرفشویی

نحوه استفاده از ماشین ظرفشویی

آموزش نحوه استفاده از ماشین ظرفشویی ، برای استفاده درست از ماشین ظرفشویی ضروری است زیرا در صورت استفاده نادرست ، هم ظرفها به درستی شسته نمی شوند ، هم طول عمر دستگاهتان کوتاه خواهد شد .

ماشین ظرفشویی یکی از پر کاربردترین لوازم آشپزخانه می باشد که این دستگاه در مصرف آب ، زمان و انرژی صرفه جویی می کند . به همین خاطر مورد توجه اکثر خانواده ها قرار گرفته است .

این مقاله توسط تیم سرویس برتر تهیه شده است برای آموزش نحوه استفاده از ماشین ظرفشویی با ما همراه باشید تا بتوانید به درستی از ماشین ظرفشویی خود استفاده کنید .

فهرست صفحه

نحوه استفاده از ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی جعبه ای است که آب بندی شده است این دستگاه آب داغ و مواد شوینده را به ظرفها اسپری می کند و بعد ظرفها را آبکشی می کند و در نهایت خشک می کند .

نحوه استفاده از ماشین ظرفشویی بسیار ساده است که به ترتیب برای شما توضیح خواهیم داد .

 1. ظروف را به طور صحیح در ماشین ظرفشویی بچینید .
 2.  استفاده از مواد شوینده مناسب
 3. برنامه شست و شوی مناسب را انتخاب کنید .
 4.  ماشین ظرفشویی خود را روشن کنید . 

بعد از اتمام مراحل می توانید ظروف خشک را از ماشین ظرفشویی خارج کنید . با ما همراه باشید تا با طرز استفاده از ماشین ظرفشویی بطور کامل آشنا شوید .

چیدمان صحیح ظروف در ماشین ظرفشویی

قبل از اینکه ظروف خود را در ماشین ظرفشویی قرار دهید آنها را در سینک آبکشی کنید تا ظروف از تکه های غذا پاک شوند سپس ظروف را بطور صحیح در ماشین ظرفشویی بچینید . برای طرز استفاده از ماشین ظرفشویی و چیدمان صحیح ظروف در ماشین ظرفشویی با ما همراه باشید .

 • قفسه بالا : لوازمی مانند کاسه ، فنجان ، بطری آب و  لیوان ها را در قفسه بالا قرار دهید طوری که دهانه آنها رو به پایین باشد . کاسه و بشقاب های کوچک را می توانید بین تیغه ها قرار دهید و ظروف بزرگتر را در کناره ها و پشت قرار دهید تا مانع رسیدن آب داغ به سایر ظروف نشوند .
 • قفسه پایین : لوازمی مانند ظروف بزرگ ، بشقاب ها ، قاشق چنگال ، قابلمه و ماهیتابه های قابل شست و شو در ماشین ظرفشویی و ظروف آلوده تر را در این قفسه بچینید . قابلمه و ماهیتابه ها در کناره ها یا پشت ماشین ظرفشویی بچینید .
 • قفسه سوم : برخی از مدل های ماشین ظرفشویی قفسه سومی دارند که برای ظروف نقره ، ظروف سختتر یا چیدن ظروف بیشتر استفاده می شود .

نکات چیدمان صحیح ظروف در ماشین ظرفشویی

هنگام چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی به نکات زیر توجه کنید .
 • ظروف کثیف تر در مرکز چیده شوند .
 • ظروف و درب های پلاستیکی را در صورتیکه قابل شست و شو در ماشین ظرفشویی باشد حتما در قفسه بالا قرار دهید تا از تاب برداشتن جلوگیری شود . مطمئن شوید به درستی در جای خود قرار گرفته باشد تا حین شست و شو از جای خود خارج نشوند .
 • بهتر است لیوان ها را با اندکی فاصله کنار هم بچینید تا هنگام شست و شو بر اثر بخورد با هم آسیب نبینند .
 • قاشق و چنگال را به صورتیکه دسته آنها رو به پایین باشد در سبد قاشق چنگال قرار دهید اگر قاشق ، چنگال بلند هستند و آبپاش را مسدود می کنند آنها را در قفسه بالا به صورت خوابیده قرار دهید .
 • ظروف استیل و نقره به هیچ عنوان کنار هم قرار نگیریند زیرا حین شست و شو اگر با هم برخورد کنند آسیب می بینند .
 • از قرار دادن لوازم چوبی ، چدن ، آلومینیوم ، اسپند ، ظروف نچسب و گران قیمت در ماشین ظرفشویی خودداری کنید .

استفاده از مواد شوینده مناسب در ماشین ظرفشویی

مواد شوینده مناسب را در ظرف شوینده بریزید . توجه کنید که استفاده زیاد از مواد شوینده نه تنها به تمیزتر شدن ظروف کمک نمی کند بلکه بقایای مواد شوینده روی ظروف باقی خواهد ماند و بدرستی پاک نخواهد شد .

هرگز از مایع ظرفشویی معمولی در ماشین ظرفشویی استفاده نکنید . مواد شوینده معمولی کف زیادی تولید می کند و برای شست و شو با دست می باشد . مواد شوینده ماشین ظرفشویی انواع مختلفی از جمله مایع ، پودر ، ژل و قرص دارد که استفاده از هر کدام کاملا سلیقه ای می باشد .

 

انتخاب برنامه شست و شوی مناسب در ماشین ظرفشویی

اکثر ماشین های ظرفشویی دارای 3 برنامه می باشد که هر کدام را متناسب با حجم ظروف و میزان کثیفی ظروف انتخاب می کنید که بطور کامل برای شما توضیح خواهیم داد .

LIGHT : سبک ترین برنامه است که برای شست و شوی ظروفی که زیاد کثیف نیستند استفاده می شود .

NORMAL : برای ظروفی که کمی کثیف تر هستند . ظروفی که در آشپزی های سنگین تر استفاده شده اند ممکن است برای پاک شدن نیاز به برنامه قوی تری داشته باشند .

HEAVY : این برنامه برای ظروف سنگین تر مثل قابلمه و ماهیتابه ها که کثیفی بیشتری دارند استفاده می شود . این برنامه از آب بیشتر با دمای بیشتر برای تمیز کردن ظروف استفاده می کند .

روشن کردن ماشین ظرفشویی

برای صرفه جویی در مصرف آب برای استفاده روزانه بهتر است از سبکترین برنامه Light استفاده شود . قبل از روشن کردن ماشین ظرفشویی ، از بسته شدن درب دستگاه اطمینان حاصل فرمایید . چک کنید که چیزی مانع حرکت بازوهای آبپاش نشود و دکمه Start را فشار دهید تا ماشین ظرفشویی شروع به کار کند .

در صورتیکه دستگاه شما دچار مشکل شده است . برای تعمیر ماشین ظرفشویی خود کافی است با شماره 02167549 تماس بگیرید .

تمیز کردن ماشین ظرفشویی

بعد از چند بار استفاده از ماشین ظرفشویی حتما دستگاه خود را تمیز کنید .

 • ابتدا نمای بیرونی ماشین ظرفشویی خود را تمیز کنید . اگر بدنه ماشین ظرفشویی شما از جنس پلاستیک است با استفاده از اسفنج و آب و صابون بدنه را تمیز کنید اگر از جنس فولاد است با شیشه پاک کن بدنه را تمیز کنید . ( برای استفاده از شیشه پاک کن آن را مستقیم روی بدنه اسپری نکنید بهتر است دستمالی را به شیشه پاک کن آغشته کنید و با دستمال بدنه را تمیز کنید. )
 • فیلتر ماشین ظرفشویی در قفسه پایین قرار دارد که باید بطور مرتب تمیز شود تا عملکرد ماشین ظرفشویی بهتر شود .
 • لوازم جانبی که قابل جدا شدن هستند مانند جای ظروف را جدا کنید و تمیز کنید .
 • وان ماشین ظرفشویی را تمیز کنید قبل از اینکار با دستمالی ، کثیفی ها و بقایای مواد غذایی را از کف ماشین ظرفشویی تمیز کنید سپس مقداری سرکه در فنجانی بریزید و در قفسه بالا قرار دهید و با برنامه light ماشین ظرفشویی خود را روشن کنید . این کار باعث تمیز و خوشیو شدن ماشین ظرفشویی شما میشود .
 • بعد از اتمام کار با دستمالی داخل ماشین ظرفشویی را پاک کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *