عیب یابی یخچال

علت سوختن موتور یخچال

علت سوختن موتور یخچال

علت سوختن موتور یخچال چیست ؟ بررسی علائم و علل سوختن موتور یا کمپرسور یخچال و ساید بای ساید با سرویس برتر ، پاسخ به پرسش های متداول مانند : چرا موتور یخچال سوخته است ؟ دلیل سوختن موتور یخچال چیست  ؟

این سوالات در تماس های تلفنی بارها و بار ها از اوپراتورهای سرویس برتر پرسیده شده است ، از همین روی ما درجهت اطلاع رسانی بیشتر اقدام به تهیه و انتشار این مقاله کرده ایم .

تا انتهای این مطلب را مطالعه کنید و اگر سوالی برایتان باقی ماند در بخش نظرات از ما بپرسید ، کارشناسان سرویس برتر در کمتر از 2 ساعت پاسخ شمارا خواهند داد .

فهرست صفحه

علت سوختن موتور یخچال و ساید بای ساید

عوامل موثر در سوختن و از کار افتادن موتور یخچال عبارت اند از :

  1. نوسانات برق
  2. گرفتگی مسیر لوله ( لوله مویی )
  3. از بین رفتن لایه محافظ سیم پیچ موتور
  4. قطع شدن و از کار افتادن اورلود
  5. وارد شدن بار اضافه به موتور

یکی از 5 مورد بالا دلیل سوختن موتور خواهد شد ، در صورت اطمینان به سوختن موتور باید آنرا عوض کرد ، شما میتوانید با کلیک برروی قیمت موتور یخچال از لیست قیمت روز کمپرسور مطلع شوید .

نوسانات برق دلیل سوختن موتور یا کمپرسور یخچال میشود

یکی از دلایل اصلی سوختن کمپرسور یخچال در ایران نوسانات برق میباشد ، در کشور ما نوسانات برق به شدت وجود دارد و همین موضوع باعث آسیب به دستگاه هایی مانند یخچال ، لباسشویی ، ماکروفر ، کولر گازی و سایر لوازم خانگی ما میشود .

نوسان برق به معنی تغییرات ولتاژ و آمپر میباشد ، نوسان برق 100% علت سوختن موتور یخچال و ساید بای ساید شما نیست ، شاید بارها نوسان برق داشته باشید و اتفاقی برای شما نیافتد ، اما یکباره میتواند باعث قطع یا اتصال سیم پیچ هسته موتور یخچال شود .

عدم گردش هوا از علل سوختن موتور یخچال میباشد

برای گردش هوا و خنک ماندن موتور یخچال باید از دیواره پشت یخچال و همچنین کف یخچال مسیری برای عبور هوا باشد ، در بسیاری از ساختمان ها در زمان طراحی کابینت برای ساید بای ساید یا یخچال فریزر از یک محفظه بسته برای قرارگیری یخچال یا فریزر استفاده میشود .

همین فضای بسته میتواند در نهایت یکی از علل سوختن موتور یخچال فریزر شما باشد ، زیرا در این حالت دمای موتور به اندازه کافی پایین نخواهد آمد و افزایش دما مانند یک کاتالیزور باعث از بین رفتن سیم پیچ و در نهایت اتصال آن میگردد .

علائم سوختن موتور یخچال

زمانی که موتور یخچال میسوزد یکسری علائم خاص را میتوانید در یخچال یا فریزر خود مشاهده کنید .

علائم سوختن موتور یخچال به شرح زیر میباشد .

  1.  بالا رفتن تدریجی دمای یخچال و فریزر
  2. صدای غیر عادی و بلند در یخچال
  3. قطع شدن ناگهانی فیوز برق
  4. داغ شدن بیش از حد درپوش موتور
  5. صدای کلیک و تق تق از پشت یخچال

هرکدام از این موارد میتوانند یکی از علائم سوختن موتور یخچال ما باشند ، البته خرابی رله ها و یا از کار افتادن برد الکترونیکی نیز میتواند باعث پدیدار شدن این علائم شوند ، برای بررسی بیشتر نیاز به بازدید و کارشناسی میباشد .

بالا رفتن تدریجی دمای یخچال از علائم سوختن موتور یخچال است

کار نکردن کمپرسور در طی 8 ساعت باعث بالا رفتن دمای یخچال فریزر و در نهایت از دست رفتن کامل سرمای یخچال فریزر یا ساید بای ساید میشود . 

در این حالت برای چک کردن موتور کافیست پیچ های پشت در پوش موتور را باز کنید با گوش دادن به صدای موتور میتوانید بفهید آیا موتور یخچال کار میکند یا خیر ! 

درصورت مشاهده این مشکل صفحه علت کار نکردن کمپرسور یخچال را مطالعه کنید . 

صدای غیر عادی و تق تق از علائم و نشانه های سوختن موتور یخچال است

صدای برخورد دو تکه آهن ،  صدای تق تق ، صدای برخورد چکش به یخچال یکی دیگر از علائم سوختن موتور یخچال میباشد . 

این مشکل زمانی رخ میدهد که در سیستم مکانیکی موتور یک مشکل جدی بوجود آمده باشد ، شاید در این حالت سرمای یخچال شما حفظ شده باشد اما به زودی کمپرسور از کار خواهد افتاد پس قبل از از کار افتادن کامل یخچال فریزر نسبت به تعمیر یخچال خود اقدام نمایید . 

قطع شدن فیوز برق ساختمان ( فیوز برق مربوط به یخچال )

در این حالت به علت بالا رفتن شدت جریان یا همان آمپر فیوز برای جلوگیری از آسیب های بیشتر به کمپرسور ناگهان قطع میشود . 

برای تست موتور یخچال باید از دستگاه مولتی متر استفاده کرد، ممکن است در لحظه استارت موتور آمپر اضافی مصرف شود یا در زمان خاصی پس از استارت این اتفاق بیافتد . 

داغ شدن بیش از حد درپوش موتور از نشانه های سوختن کمپرسور یخچال است

بالا رفتن دمای یخچال برای مدتی در طی روز و دوباره سرد شدن آن میتواند از نشانه های اورلور ( گرم شدن بیش از اندازه موتور ) باشد ، موتور میتواند به علت خرابی فن یخچال یا از بین رفتن سیم پیچ ها بیش از اندازه گرم شود . 

در حالت اول با تعویض فن میتوان مشکل را برطرف کرد اما در حالت دوم برای تعمیر باید کمپرسور تعویض و یک موتور نو جایگزین شود .

برای اطلاعات بیشتر به صفحه علت داغ شدن موتور یخچال مراجعه کنید . 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *