علت داغ شدن موتور یخچال چیست ؟

علت داغ شدن موتوریخچال

علت داغ شدن موتور یخچال چیست ؟ چرا کمپرسور یخچال بیش از اندازه داغ میشود ؟ این مشکل یکی از مشکلات رایج در یخچال فریزر و ساید بای ساید ها میباشد ، سرویس برتر در این مقاله تمامی دلایل داغ شدن موتور یخچال فریزر را مورد نقد و بررسی قرار داده است با ما همراه باشید .

زمانی که دمای کمپرسور یخچال بیش از اندازه بالا میرود ، نشان دهنده یک اختلال در یخچال فریزر میباشد ، اگر این مشکل برطرف نشود ممکن است در مدت زمان کوتاهی باعث سوختن موتور یخچال ما شود ، پیشنهاد میشود در صورت روبرو شدن با این مشکل برای تعمیر یخچال خود سریعا اقدام نمایید .

فهرست صفحه

علت داغ شدن موتور یخچال

به طور کلی چند اختلال در عملکرد چند قطعه میتواند باعث داغ شدن موتور یخچال شود .

 1. کمبود گاز یخچال
 2. خرابی یا تنظیم نادرست ترموستات یخچال
 3. کار نکردن فن کندانستور
 4. معیوب بودن مدار فرمان برد الکترونیکی
 5. کثیفی کندانستور
 6. خرابی سنسور دمای محیطی یخچال
 7. خرابی موتور یخچال

زمانی که با گرم شدن بیش از اندازه موتور روبرو شدید برای عیب یابی یخچال خود به سراغ قطعات نام برد شد باشید ، در ادامه هرکدام از قطعات را بصورت کلی تر توضیح و نحوه تست آن ها را تشریح خواهیم کرد ، با سرویس برتر همراه شوید .

کمبود گاز دلیل گرم شدن موتور یخچال فریزر

اگر گاز مبرد یخچال فریزر شما کم شده باشد ، یا نشتی در قسمتی از یخچال شما وجود داشته باشد باعث یکسره کار کردن موتور یخچال کار میشود .

کار کرد مداوم و یکسره یخچال باعث داغ شدن موتور و در نهایت سوختن موتور یخچال میشود ، برای رفع این مشکل باید ابتدا نشتی یخچال برطرف و سپس مراحل شارژ گاز یخچال انجام شود .

خرابی ترموستات میتواند علت داغ شدن موتور یخچال باشد

یکی از علائم خرابی ترموستات یخچال ، اتومات نکردن یا قطع نکردن فرمان موتور یخچال میشود ، اگر موتور یخچال بمدت طولانی بدونه استراحت کار کند باعث افزایش دمای سیم پیج و در نهایت داغ شدن موتور یخچال فریزر یا ساید بای ساید میشود .

زمانی که دمای یخچال یا فریزر به دمای تنظیم شده ( توسط کاربر ) میرسد ، ترموستات یخچال وظیفه قطع کردن موتور و با اصطلاح استراحت موتور را دارد ، اگر ترموستات معیوب باشد اینکار را نمیتواند انجام دهد و باعث بروز اختلال در طرز کار کردن یخچال میشود .

از کار افتادن فن باعث بالا رفتن حرارت موتور یخچال فریزر میشود

فن کندانستور یخچال وظیفه خنک کردن موتور و گاز را دارد ، اگر به هر دلیلی فن کار نکند یا سرعت گردش فن کم شود باعث داغ شدن بیش از حد موتور یخچال میشود .

برای رفع این مشکل باید فن تعویض و قطعه نو با مشخصات یکسان با فن قبلی نصب شود ، اگر دور فن جایگزین شده کمتر از فن فابریک یخچال باشد دوباره با گرم شدن موتور روبرو خواهیم شد .

خرابی برد علت داغ شدن کمپرسور یخچال میشود

برد الکترونیکی وظیفه تمامی فرمان های یخچال مانند دیفراست ، اتومات کرد ، فرمان موتور ، تنظیم دمای یخچال و …. را برعهده دارد .

خرابی  IC های برنامه یا یکسره شدن رله های فرمان کمپرسور میتواند علت داغ شدن موتور یخچال میشود .

زمانی که متوجه قطع نشدن کمپرسور یچال میشود احتمال خرابی برد الکترونیکی یا سنسور های یخچال وجود دارد .

برای تعمیر برد الکترونیکی یخچال میتوانید با ما تماس بگیرید .

کثیفی کندانسور باعث بالا رفتن دمای موتور یخچال میشود

زمانی که کندانستور یخچال کثیف باشد فن نمیتواند هوا را در جهت خنک کردن موتور یخچال به خوبی به گردش در بیاورد ، در این حالت به موتور یخچال فشار وارد میشود و باعث داغ شدن بیش از حد موتور یخچال ما میشود .

پیشنهاد میشود حداقل هر 12 ماه یکبار کندانستور را با جاروبرقی تمیز کنید ، حتی میتوانید کندانستور را به آب شسشو دهید ( فقط مراقب باشید آب بروی کمپرسور یخچال نریزد )

3 پاسخ

 1. مثل ….. پشیمنونم که چرا یخچال ایرانی خریدم ددو سایت چند مدت یبار قسمت یخچالش گرم میشه واذیت میکنه .

 2. با عرض سلام و خسته نباشید.حدود یکسال هستش که یخچال فریزر جنرال ایدو رو از فروشگاه که ظاهرا معتبر بود خریدم..چند تا مشکل داره که ممنون میشم بابت هرکدوم راهنماییم کنین:
  1) با وجود گذاشتن درجه یخچال روی اعداد بالا اما متاسفانه برودت هر دو قسمت به مقدار دلخواه نمیرسد.ینی خیلی کم سرد میکن
  2) کمپرسور خیلی بیش از حد کار میکند آن هم بدون وقفه.مثلا 4 ساعت پشت سر هم تا یخچال را به دمای مطلوب متوسطی برساند.و بعد از آن داغ شده تا چند ساعت دیگر روشن نمیشود که همین باعث میشه دوباره دمای یخچال و فریزر به شدت بره بالا.من خودم فکر میکنم شاید بار زیادی در یخچال گذاشتم ولی بحث سر این هست که درجه رو روی میانگین 5.5 گذاشتم(بازه از 1 تا 9 هست).جدا ازینکه برودتش به نسبت بقیه یخچال ها کمتر است بیش از حد هم کمپرسورش کار میکند.نمیدونم دلیلش چی میتونه باشه
  3) بعد از خاموش شدن کمپرسور صداهای تق تقی از یخچال میاد درست مثه شکستن قولنج که شب ها ما رو حتی بیدار میکنه.
  نمیدونم چیکار کنم.خدا ازشون نگذره با این جنس آشغالی که بهم انداختن.خواهشا راهنماییم کنین.
  سپاس

  1. با سلام کاربر گرامی دستگاه شما بطور کلی باید چک و عیب یابی شود ، هرکدام از مشکلات بالا میتواند مربوط به قطعات مختلفی باشد و نیاز به چک شدن دارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لوگو