علت برق داشتن بدنه یخچال چیست ؟

علت برق داشتن بدنه یخچال

علت برق داشتن بدنه یخچال چیست ؟ شاید هنگام استفاده از یخچال فریزر متوجه وارد شدن شک الکتریکی به بدن خود شده باشید ، بله این یک مشکل جدی است و ممکن است برای شما دردسر ایجاد کند ، پس این مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا ابتدا دلیل برق داشتن بدنه یخچال فریزر و سپس راه حل رفع آن را بیابید .

اگر بدنه یخچال شما برق دارد سریعا آنرا از برق بکشید ما چند راهکار به شما معرفی میکنیم ، اگر با انجام این راهکارها مشکل یخچال شما برطرف نشد برای تعمیر یخچال فریزر با شماره 67549-021 تماس بگیرید .

فهرست مقاله

علت برق داشتن بدنه یخچال

اگر بدنه یخچال شما برق دارد یا هنگام دست زدن به آن شک به بدن شما وارد میشود یکی از موارد زیر باعث ایجاد این مشکل شده است .

 1. عایق سیم کشی یخچال شما از بین رفته است .
 2. ترموستات یخچال اتصالی دارد .
 3. سرپیچ لامپ روشنایی به بدنه اتصالی دارد .
 4. موتور یخچال سوخته و اتصال بدنه دارد .
 5. ارت دوشاخه برق وصل نیست .
 6. برد الکترونیکی معیوب است و برق را اشتباه هدایت میکند .

با چک کردن این 6 مورد به راحتی میتوانید بفهمید علت برق داشتن بدنه یخچال فریزر و ساید بای ساید چیست ، در ادامه در رابطه با هرکدام از علائم توضیحاتی بیشتری ارائه میکنیم .

از بین رفتن عایق سیم کشی یخچال باعث برق داشتن یخچال میشود

عایق سیم کشی یخچال ممکن است در اثر وارد شدن ضربه ( در جابجایی ) ، استهلاک ( استفاده طولانی مدت از یخچال ) ، بالا رفتن شدت جریان در سیم ها از بین برود ، این رشته های سیم در اثر برخورد به بدنه یخچال باعث انتقال جریان الکتریکی به بدنه خارجی یخچال میشود و علت برق داشتن بدنه یخچال شما خواهد بود .

برای رفع این مشکل باید سیم کشی اصلاح و سیم های لخت از مدار خارج شوند ، بهتر است اینکار توسط متخصصین تعمیرات یخچال انجام شود .

اتصالی ترموستات و نحوه رفع برق داشتن بدنه یخچال فریزر

یک نوع از خرابی ترموستات یخچال ، اتصال سیم های ترموستات و انتقال آن به بدنه ترموستات و در مرحله بعد انتقال برق به بدنه یخچال میباشد ، در این حالت ترموستات یخچال باید تعویض و ترموستات جدید جایگزین شود .

برای رفع این مشکل میتوانید قطعات یخچال فریزر را بصورت مستقیم از ما خریداری کنید یا برای تعمیر یخچال با ما تماس بگیرید .

اتصال سرپیچ لامپ روشنایی یخچال به بدنه

ممکن است با یک نوسان برق ساده یا اتصالی لامپ روشنایی ، سرپیچ لامپ بسوزد و رشته سیم های آن با بدنه اتصالی کند ، در این حالت باید سرپیچ لامپ تعویض و سیم های آن بخوبی عایق بندی شوند ، اینکار خودتان نیز میتوانید انجام دهید .
برای انجام آن به روش زیر عمل کنید .

 1. یخچال را از برق جدا کنید .
 2. پیچ ها یا خارهای در پوش لامپ را به آرامی باز کنید .
 3. لامپ روشانی را جدا کنید
 4. پیچ های سرپیچ را باز کنید
 5. سرپیچ جدید را جایگزین کنید
 6. سیم های سرپیچ را با لنت برق کاملا عایق کنید
 7. سرپیچ و لامپ جدید را در جای خود قرار دهید .پ

اگر انجام موارد بالا برای شما سخت است یا تخصصی در این زمینه ندارید میتوانید برای رفع برق داشتن بدنه یخچال از طریق فرم آنلاین درخواست ارسال سرویسکار را ثبت کنید .

سوختن موتور یخچال دلیل برق داشتن بدنه یخچال

یکی از علائم سوختن موتور یخچال اتصال سیم پیچ داخلی به بدنه موتور میباشد بدنه موتور به یخچال متصل است و همین موضوع میتواند علت برق داشتن بدنه یخچال شما باشد .

درصورتی که این اتفاق برای یخچال می افتد باید موتور کاملا تعویض شود زیرا راهی برای دسترسی به داخل موتور وجود ندارد .

معیوب بود برد یخچال و اتصالی به بدنه

یکی از خرابی های برد الکترونیکی یخچال انتقال نادرست فرمان ( جریان برق ) به سیم های ارت یخچال میباشد ، در اینصورت ارت که بدنه یخچال وصل است برق را به بدنه منتقل میکند و دلیل برق داشتن بدنه یخچال میشود  .

تعمیر برد الکترونیکی یخچال تخصصی است و برای رفع آن باید برد یخچال به کارگاه منتقل و توسط مهندسان الکترونیک بررسی و مشکل برطرف شود .

4 پاسخ

 1. درود
  در شرایطی که اتومات یخچال و کمپرسور خاموش است و وقتی درب یخچال را باز می کنم لامپ روشن می شود در این حالت بدنه یخچال برق ندارد . اما به محض اینکه اتومات و کمپرسور یخچال شروع به کار می کند قسمتهای فلزی بدنه یخچال برق زیادی دارد . مشکل از کجاست؟ سپاس

   1. سلام یخچال دوقلو دیوونت خریداری کردم وبعد از 6الی7ساعت هربار میخواستم در یخچال یا فریزر را باز کنم احساس برق گرفتگی به دستم شک وارد میشد علت این چیست سپاسگزارم از راهنمایی شما

    1. با سلام کاربر گرامی این مشکل میتونه به علت نداشتن ارت در ساختمان بوجود آمده باشد؛ برای بررسی بیبشتر پیشنهاد میشود از یک تعمیرکار یخچال کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لوگو