سرویس برتر

آموزش پاک کردن انواع لکه از روی لباس

پاک کردن انواع لکه از روی لباس

برای پاک کردن انواع لکه از روی لباس نیاز به شناخت و آموزش پاک کردن انواع لکه از روی لباس دارید . 

هیچ چیز به اندازه به وجود آمدن لکه روی لباس مورد علاقه یا مبل و فرش نو آزار دهنده نیست . اما نگران نباشید ما در این مقاله نکاتی درباره پاک کردن انواع لکه از روی لباس برای شما داریم .

مهمترین بخش پاک کردن لکه این است که هر چه سریعتر اقدام به پاک کردن لکه کنید زیرا احتمال پاک شدن آن بیشتر می باشد و به این نکته توجه کنید که به هیچ عنوان از آب داغ استفاده نکنید زیرا اکثر لکه ها با آب داغ به بافت پارچه نفوذ می کند و دیگر قابل پاک شدن نیست .

قبل از استفاده از روش خاصی برای پاک کردن لکه ، این روش را روی قسمت دیگری از پارچه امتحان کنید تا مطمئن شوید به لباس آسیبی نمی رساند.

قبل از استفاده از روش خاصی ، از پودر آنزیم دار استفاده کنید در صورتی که لکه پاک نشد اقدام به روش های دیگر کنید.

این مقاله توسط تیم سرویس برتر تهیه شده است با ما همراه باشید تا با پاک کردن انواع لکه از روی لباس آشنا شوید زیرا هر لکه ای با روش خاصی از روی پارچه پاک می شود .

فهرست صفحه

پاک کردن انواع لکه از روی لباس
پاک کردن لکه جوهر

برای پاک کردن لکه جوهر از روی لباس بهترین گزینه سپردن لباس خود به خشک شویی می باشد . در صورتیکه تصمیم به پاک کردن لکه در خانه گرفته اید با ما همراه باشید .

در اولین مرحله برای پاک کردن لکه از روی لباس باید لکه را پاک کنید زیرا بعد از شست و شو و خشک شدن ، پاک کردن لکه بسیار دشوار می شود .

بهترین روش برای پاک کردن لکه جوهر از روی لباس استفاده از الکل می باشد فقط قبل از استفاده از این روش باید این روش را روی درزهای پنهان لباس امتحان کنید تا مطمئن شوید به لباس آسیبی وارد نمیکند .

یک حوله خشک زیر قسمتی که لکه شده است قرار دهید یک تکه پارچه تمیز را به الکل آغشته کنید و روی قسمتی که لکه جوهر است به طور ضربه ای بکوبید طوری که جوهر به نقاط دیگر لباس سرایت نکند . این کار را انقدر تکرار کنید تا لکه از بین برود .

اگر با این روش لکه پاک نشد روش های دیگری برای پاک کردن لکه جوهر از روی لباس وجود دارد که بطور کامل توضیح داده شده است .

آموزش پاک کردن لکه عرق از روی لباس

برای پاک کردن انواع لکه از روی لباس بهتر است هر چه سریعتر اقدام کنید و قبل از شست و شو با ماشین لباسشویی و خشک کردن آن ابتدا لکه را حذف کنید .

جوش شیرین و سرکه خاصیت پاک کنندگی و دفع بوی بد را دارند که برای رهایی از لکه و بوی بد عرق میتوانیم از این دو ماده استفاده کنیم .

 اگر عرق روی لباس خشک شده است بهتر است ابتدا آن را در محلول اب و سرکه سفید بخیسانید سپس جوش شیرین ، نمک و پراکسید هیدروژن را با هم مخلوط کنید تا حالت خمیری پیدا کند . خمیر را روی لکه انتقال دهید و با یک مسواک به آرامی روی لکه بکشید . زمانیکه لکه پاک شد میتوانید لباس در ماشین لباسشویی و با آب داغ بشویید .

روش های دیگری هم برای پاک کردن لکه عرق از روی لباس وجود دارد که بطور کامل توضیح داده شده است .

 

آموزش پاک کردن لکه روغن از روی لباس

روشهای مختلفی برای پاک کردن لکه روغن از روی لباس وجود دارد که ما در این مقاله روش کلی را توضیح می دهیم .

برای پاک کردن لکه از روی لباس در مرحله اول باید مواد جامد را به وسیله کاردک از روی لباس بردارید . سعی کنید لباستان را نمالید زیرا این کار باعث میشود چربی به الیاف پارچه نفوذ پیدا کند .

مرحله دوم مقداری مواد خشک مثل پودر بچه ، نان و نشاسته ذرت  به مدت 15 دقیقه روی لکه قرار دهید تا لکه را به خود جذب کنند .

مرحله سوم مقداری صابون یا مایع ظرفشویی را با آب مخلوط کنید و لباس را در محلول بخیسانید سپس به آرامی مایش دهید تا لکه پاک شود .

مرحله چهارم بعد از اینکه لکه بطور کامل پاک شد می توانید لباستان را در ماشین لباسشویی و با اب داغ بشویید و بگذارید در مجاورت با هوا خشک شود .

برای لکه های سخت تر هم می توانید از مایع سفید کننده استفاده کنید .

آموزش پاک کردن لکه زردچوبه از روی لباس

اگر لباس شما با زردچوبه لکه شده است هرچه زودتر اقدام به پاک کردن آن کنید امکان رهایی از لکه بیشتر می باشد .

برای پاک کردن لکه های خون ، جوهر و زردچوبه به هیچ عنوان از آب داغ استفاده نکنید زیرا آب داغ باعث تثبیت رنگ لکه در بافت لباس می شود و پاک کردن لکه بسیار سخت می شود .

بهترین مواد پاک کننده لکه زردچوبه ، سرکه سفید می باشد . برای اینکار نصف فنجان سرکه و یک فنجان آب و کمی مایه ظرفشویی را مخلوط می کنید و قسمتی که لک شده است را به مدت  20 دقیقه در این محلول قرار دهید و سپس آبکشی کنید و اجازه دهید زیر نور مستقیم خورشید خشک شود .

برای لباس های سفید از سفید کننده نیز می توانید استفاده کنید فقط از برخورد مسقیم مایع سفید کننده با لباس خودداری کنید کافی است مقداری مایع سفید کننده را در آب حل کنید و لباس را در آن بخیسانید و سپس آبکشی کنید .

نمک ،جوش شیرین ، نشاسته و مواد خشک دیگر هم برای جذب لکه استفاده می شوند . کافی است لکه را خیس کنید مقداری از مواد را روی لکه قرار دهید تا لکه جذب مواد شود . با ما همراه باشید تا با آموزش پاک کردن انواع لکه از روی لباس آشنا شوید .

آموزش پاک کردن لکه چمن از روی لباس

برای پاک کردن انواع لکه از روی لباس باید سریعا اقدام کنید . بهترین روش برای پاک کردن لکه چمن از روی لباس استفاده از مخلوط سرکه و مایع ظرفشویی می باشد .

کافی است مقداری سرکه را با مایع ظرفشویی مخلوط کنید و قسمتی که لکه شده است را 30 دقیقه در محلول بخیسانید زمانیکه لکه پاک شد با آب ولرم لباس را بشویید سپس در ماشین لباسشویی قرار دهید .

آموزش پاک کردن لکه شکلات از روی لباس

لکه شکلات اگر سریعاً تمیز نشود امکان دارد دیگر قابل پاک شدن نباشد . برای پاک کردن لکه از روی لباس ابتدا محلی که لکه شکلات شده است با آب سرد بشویید طوری این کار را انجام دهید تا لکه پخش نشود .

سپس ترکیبی از مواد شوینده آنزیم دار با آب را درست کنید و قسمتی که لکه شده است را در محلول قرار دهید  . یا می توانید به جای مواد شوینده آنزیم دار از آمونیک استفاده کنید . مقداری آمونیاک ، مایع ظرفشویی و آب را مخلوط کنید و محلی که لکه شده است را به مدت  دقیقه در محلول بخیسانید .

جوش شیرین هم برای پاک کردن لکه شکلات از روی لباس موثر است . جوش شیرین و آب را با هم مخلوط کنید تا حالت خمیری پیدا کند . خمیر را روی لکه قرار دهید زمانیکه لکه پاک شد لباس را بطور کامل بشویید .

آموزش پاک کردن لکه آدامس و مواد چسبنده از روی لباس

با ما همراه باشید تا با پاک کردن انواع لکه از روی لباس آشنا شوید .

برای پاک کردن لکه آدامس و مواد چسبنده از روی لباس چندین روش وجود دارد که اکثرا با تاثیر گذاری یخ بر روی لکه لباس آشنایی دارید کافی ایت مقداری یخ را روی لکه آدامیس بکشید تا آدامس یا مواد چسبده جدا شوند یا می توانید لباس را در فریزر قرار دهید تا آدامس منجمد شود و به آسانی جدا شود.

روش دوم می توانید لباس را به مدت 5 دقیقه در سرکه داغ بخیسانید . البته بهتر است قبل این کار قسمتی از درز داخلی لباس را با این روش تست کنید اگر لباس رنگ پس نداد از این روش استفاده کنید .

روش سوم استفاده از الکل می باشد پارچه ای را به الکل آغشته کنید و روی لکه بکشید تا لکه پاک شود در نهایت لباس را بطور کامل شست و شو دهید .

آموزش پاک کردن لکه آبمیوه از روی لباس

قبل از شست و شوی کامل لباس حتما باید اقدام به پاک کردن لکه از روی لباس کنیم . 

ابتدا مایع اضافه را از روی لباس پاک کنید توجه کنید تا از پخش شدن مایع جلوگیری کنید . قبل از شستن کامل لباس مقداری مایع لباسشویی را بطور مستقیم روی لکه بریزید و ب مسواک نرم یا یا حوله پارچه ای روی آن بکشید تا لکه پاک شود .

بعد از انجام این مراحل لباس را بطور کامل بشویید . بهتر است از خشک کن استفاده نکنید و اجازه دهید لباس با نور خورشید خشک شود .

 

آموزش پاک کردن لکه چای و قهوه از روی لباس

برای پاک کردن لکه چای و قهوه از روی لباس کافی است محلولی از آب و صابون آماده کنید و لباس را به مدت 30 دقیقه در محلول بخیسانید و بشویید .

اگر لکه پاک نشد می توانید از سرکه برای پاک کردن لکه چای و قهوه از روی لباس استفاده کنید .

 برای این کار مقداری سرکه سفید و آب ولرم را مخلوط کنید و این محلول را روی لکه بریزید 20 دقیقه صبر کنید تا این محلول لکه را پاک کند . از محلول آب و سفید کننده نیز می توانید برای پاک کردن لکه از روی لباس سفید استفاده کنید .

آموزش پاک کردن لکه خون از روی لباس

برای پاک کردن لکه خون از روی لباس باید بالافاصله اقدام به پاک کردن لکه از روی لباس کنیم زیرا با مرور زمان لکه روی لباس تثبیت می شود و پاک کردن آن سخت می شود . اولین مرحله برای پاک کردن لکه خون از روی لباس باید لباس را با آب سرد بشویید .

سپس مقداری نشاسته ذرت یا جوش شیرین را با آب مخلوط کنید تا حالت خمیری پیدا کند . خمیر را روی لکه بگذارید و بعد از چند دقیقه آن را جدا کنید و لباس را با آب سرد بشویید .

آموزش پاک کردن لکه شمع از روی لباس

پاک کردن لکه شمع از روی لباس کار نسبتا آسانی است . اولین روش برای پاک کردن لکه از روی لباس استفاده از اتو می باشد .

باید اجازه دهید تا لکه شمع خشک شود سپس با چاقو لکه را بتراشید و زیر لباس یک حوله پارچه ای قرار دهید و روی لکه شمع هم یک دستمال پارچه ای قرار دهید و با اتو بدون بخار با حرارت کم روی آن بکشید تا لکه به پارچه بچسبد . اگر با این روش لکه شمع از بین نرفت لباس را در محلول آب و مایع ظرفشویی به مدت 30 دقیقه بخیسانید سپس بشویید .

روش دوم می توانید لباس را در فریزر قرار دهید تا لکه شمع خشک شود بعد با چاقو مواد شمع را جدا کنید و با مواد شوینده لباس را بشویید .

روش سوم استفاده از الکل صنعتی است . پارچه ای را به مقداری الکل آغشته کنید و روی لکه بکشید تا لکه پاک شود .

این نکته را فراموش نکنید در روش استفاده از الکل برای پاک کردن انواع لکه از روی لباس حتما باید روی تکه ای از لباس که دیده نمی شود تست کنید در صورتیکه لباس آسیب ندید بر روی لکه از این روش استفاده کنید .

آموزش پاک کردن لکه مداد شمعی از روی لباس

برای پاک کردن لکه مداد ظمعی از روی لباس ابتدا تکه های مداد شمعی را از روی لباس پاک کنید سپس مقداری مواد شوینده را با انگشتتان روی لکه بمالید و یک حوله پارچه ای پشت لکه قرار دهید تا لکه جذب حوله شود سپس با مواد شوینده و آب با دمای بالا ، لباستان را بشویید .

اگر لکه پاک نشد به هیچ عنوان از خشک کن استفاده نکنید و مراحل شست و شو را تکرار کنید .

آموزش پاک کردن لکه سس کچاب و مواد حاوی گوجه فرنگی از روی لباس

برای پاک کردنن انواع لکه از روی لباس ، مخصوصا لکه سس کچاب باید سریعا اقدام کنید . ابتدا مواد باقی مانده روی لباس را با چاقو از روی لباس جمع کنید سپس پارچه ای را به الکل آغشته کنید و روی لکه بکشید تا لکه پاک شود . زمانیکه لکه پاک شد با مواد شوینده لباس را بشویید و اجازه دهید با نور خورشید خشک شود .

آموزش پاک کردن لکه زنگ آهن از روی لباس

برای پاک کردن لکه زنگ آهن از روی لباس مقداری سرکه را روی پارچه ای بریزید و به روی لکه بکشید تا لکه زنگ آهن پاک شود بعد لباستان را زیر نور خورشید پهن کنید و بعد از پاک شدن لکه لباس را با مواد شوینده بشویید .

اگر موفق به پاک کردن لکه از روی لباس نشدید ، می توانید از آمونیاک استفاده کنید . 4 لیوان آب 3 قاشق چای خوری آمونیاک را مخلوط کنید و لباستان را به مدت  3 تا 4 ساعت در این محلول بخیسانید سپس بشویید .

مایع های پاک کننده زنگ آهن نیز وجود دارد که می توانید از فروشگاه های معتبر تهیه کنید و طبق دستورالعمل درج شده روی بسته از آن استفاده کنید .

آموزش پاک کردن لکه عطر از روی لباس

برای پاک کردن لکه عطر از روی لباس کافی است مقداری پنبه را به الکل آغشته کنید و به مدت 15 دقیقه روی لکه قرار دهید تا لکه را به خود جذب کند . اگر لکه پاک نشد این کار را تکرار کنید .

بعد از پاک کردن لکه از روی لباس ، آن را با آب سرد بشویید و اجازه دهید با نور مستقیم خورشید خشک شود .

آموزش پاک کردن لکه گل و لای از روی لباس

پاک کردن انواع لکه از روی لباس متفاوت است . برای پاک کردن لکه گل و لای از روی لباس باید اجازه دهید تا گل خشک شود و آن را از روی لباس جدا کنید سپس با آب سرد و صابون بشویید اگر لکه پاک نشد مقداری سرکه سفید و آب و پودر آنزیم دار را با هم مخلوط کنید و لباس را در این محلول بخیسانید سپس شست و شو دهید .

امیدواریم آموزش پاک کردن انواع لکه از روی لباس برای شما مفید باشد . اگر ماشین لباسشویی شما دچار مشکلاتی شد و نیاز به تعمیر ماشین لباسشویی داشتید کافی است با ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *